Genel Tarih

Ülüş Ne Demek Tarih

Ülüş ne demek tarih hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ülüş Ne Demek Tarih

Ülüş ne demek tarih? Ülüş, Orta Asya’daki eski Türk devletleri gelenekleri için hanedanın üyelerinin ülkeyi kendi aralarında paylaştırması adeti anlamına gelmektedir. Orta Asya’da yaşayan eski Türklerden Oğuz boyunda ülüş, kesilen etin boylara ayrılan hisseyi ifade etmesi demektir. İleriki dönemlerde ise siyasi anlamda ülkenin hanedan üyeleri tarafından paylaştırılması şeklinde değiştirilmiştir.

Ülüş sayesinde ülke hanedan üyeleri tarafından paylaştırılmaktadır. Ancak bu durum ileriki dönemlerde çeşitli problemlere yol açabilmektedir. Dolayısı ile ülüşün çok da masum olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değildir. Boylar arasında ve içerisinde çeşitli sorunların yaşanmasına kolaylıkla sebep olabilmektedir. Belirli bir veraset bulunmamaktadır. Bu durum da taht kavgalarının yaşanmasına sebep olmaktadır. Ülüş sisteminde bir kağan vardır ancak ülke, hanedanın tamamına aittir. Durum böyle olunca çeşitli kavgaların çıkması da kaçınılmazdır.

Ülüş sisteminin Türk devletlerinde bulunuyor olması sebebi ile devletler kısa ömürlüdürler. Kavgalar, iç ve dış siyasetin karışmasına sebep olmaktadır. Bu durum da kısa süreli devletlerin kurulmasına sebep olmaktadır. Devletlerin kısa sürmemesi için de ülkenin yalnızca tek bir kişinin hakimiyetinde olmasının daha sağlıklı bir karar olacağına Türk devletler, ileriki dönemlerde karar vereceklerdir. Ancak ülüş sistemi kullanan çoğu devlet, çoktan yıkılmış olacaktır. Ülüş ne demek tarih anlamında çeşitli sorunlara yol açan, devletlerin kısa ömürlü olmasını sağlayan, ülkenin tüm hanedan üyelerine ait olma durumudur.

Ülüş ne demek tarih açısından sorularınızı yorumlardan yazabilirsiniz.

Erman

2021 yılında Tarih öğretmenliği bölümünden mezun oldum 1 sene boyunca bekleyip bölümümle alakalı iş bulamayınca bir şirkette işçi olarak işe başladım. tarih bilgilerimi paylaşmak istediğim için tarihibilgi.net sitesinde yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir