Medeniyetler Tarihi

Ulucami Tarihi

Ulucami tarihi nedir ? Ulucami hakkında bilgiler , Ulucami nerede ?

Ulucami Tarihi

Osmanlı döneminde yapılmış ve dönemin bütün camilerin atası olarak nitelendirilen Ulucami geçmişten günümüze sağlam bir şekilde gelmeyi başarmış yapıtlardan birisidir. Atatürk caddesi üzerinde bulunan cami kent merkezinin hemen ortasında yer almaktadır. 1400 yılında tamamlanan cami Osmanlı sultanlarından Yıldırım Beyazıd han tarafından yaptırılmıştır.

 

Belli rivayetlere göre Ulucami Tarihi kapsamında mimarının Ali Neccar olduğu bilinmektedir. Günümüzde caminin hakları ve mülkiyeti tamamen Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olmaktadır. Camide görev alan ilk imam-hatibi, Mevlid-i Şerif yazarı Süleyman Çelebi olmuştur.

 

Ulucami Genel Özellikleri

Osmanlı dönemine göre oldukça özgün bir yapı olan Ulucami yapılış tarzı açısından da birçok ziyaretçi tarafından benimsenmektedir. Dikdörtgen planlı bir yapı olan ulu cami 55,00 x 69,00 metre ölçülerine sahiptir. Ulucami Tarihi boyunca birçok siyasi tarafından da görülmüştür. İç alan toplamı olarak 3,165,5 m2’lik bir bölgeyi kapsamaktadır. Türkiye’de yer alan camilerin oranına göre en büyük cami olarak nitelendirilmektedir.

 

Cami mihrabının bulunmuş olduğu duvar diğer duvardan daha büyük bir şekilde inşa edilmiştir. Üstü açık bir kubbeye sahip olan cami 12 ayak üzeri 20 kubbe ile üzeri örtülmüştür. Günümüze gelene kadar pek çok restore altına giren caminin kubbe açıklığı camla kapanmıştır. İnşaatı sırasında yapılan duvarları tamamen düzgün kesme taş ile yapılmıştır.

 

Ulucami zamanla pek çok tahribata da uğramıştır. 1855 tarihinde oluşan deprem faciasında 18 kubbesi tamamen çökmüş duruma gelmiştir. 1889 tarihinde oluşan bir yangın dolayısıyla da minarelerin ahşap olan kısımları yanmıştır. Uzun yıllar çeşitli onarımlar altına girerek günümüzdeki haline kavuşmuştur.

 

 

Ulucami Nasıl Yapıldı?

Ulucami Tarihi boyunca birçok rivayete bağlı olarak inşasının yapıldığı bilinmektedir. İlk rivayetlerden birisi Yıldırım Beyazıd’ın Niğbolu Savaşı’ndan zaferle döndükten sonra 20 cami yaptırmaya karar vermesiyle başlamaktadır.

 

Kararına karşılık damadı olan Emir Sultan daha uygun bir fikir ile gelmiştir. Yıldırım Beyazıd’a 20 cami yerine 20 kubbeye sahip olan görkemli bir cami yapmasını tavsiyede bulunmuştur. Caminin inşasının ve konumunun Emir Sultan’a rüyasında gösterildiği bilinmektedir.

 

İşaret ettiği yerde çimen olduğunu gören Emir Sultan caminin yerini tespit ederek belirlemiştir. Bunun üzerine Yıldırım Beyazıt Niğbolu zaferinde elde edilen ganimetler ile ulu cami inşasını başlatmıştır.

Ulucami tarihi hakkında daha fazla bilgi için kültür bakanlığının sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Erman

2021 yılında Tarih öğretmenliği bölümünden mezun oldum 1 sene boyunca bekleyip bölümümle alakalı iş bulamayınca bir şirkette işçi olarak işe başladım. tarih bilgilerimi paylaşmak istediğim için tarihibilgi.net sitesinde yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir