Genel Tarih

Tasavvuf Ne Demek?

Tasavvuf Ne Demek ? bu sorunun cevabını bu yazımızda verdik.

Tasavvuf Ne Demek?

Tasavvuf kelime anlamı olarak yaratıcının birliğini varlığını anlamını ve evrenin oluşumunu varlık birliği ile açıklayan dinsel ve felsefi akımdır. Genellikle dini ve felsefi bir akım olarak nitelendirilmektedir. Fakat kişiden kişiye anlam değişikliği olup her insana farklı bir anlam ve mana sağlamaktadır.

 

Anlamı ve derinliği her ne kadar farklı durumları ifade etse de ortak bir amacı nitelendirmektedir. Bu da yaratıcının niteliğini ve evrenin oluşumunu anlatmaktır. Tasavvuf Ne Demek? İslam kültürü ve anlayışında önemli bir potansiyel olarak belirmektedir. Mana olarak tasavvufi düşünceler islam birliği içerisinde yaratıcının varlığını ele alarak evrenin oluşumunu da buna bağlı bir biçimde anlatmaktadır.

 

Çoğunlukla kötü huylardan arınmak kalbi saf bir hale getirmek ve iyi huylar ile yoluna devam etmek anlamındadır. Ahlak ilmi ile de nitelendirilen tasavvuf kalp ile yapılıp sakınılması ve uzak durulması gereken şeyler de belirtmektedir. İnsana kalbin ve ruhun temizlenmesi için gereken yolları da göstermektedir.

 

 

Tasavvuf Ne İşe Yarar?

Tasavvuf kişinin doğru bir yolda saf bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Kişinin kendi derecesine göre dinin buyurmuş olduğu emirlere uyma, kötü davranışlardan uzak tutarak kalbi saflaştırmak ve iyilik ile dolmak anlamına gelir.

 

Kimine göre tasavvuf ölmeden önce ölmek olarak nitelendirilmektedir. Bunun manası derin bir ifade olarak dünya hayatından kendini soyutlamak olarak ifade edilir. Bu sayede her türlü kötü huydan ve yasaklı durumlardan uzak durulmaktadır.

 

Tasavvuf Ne Demek? kişinin nefsinin düzgün bir şekilde iman etmesi ve buna bağlı olarak yaratıcıya itaat etmesidir. Fani olan ne varsa hepsini terk ederek baki ve sonsuz olana bağlanmayı ifade eder.

 

 

Tasavvuf İlmindeki Makamlar

Mevlana Abdurrahman Cami hazretlerinin buyurmuş olduğu söze göre tasavvufta makamların sonuna ulaşan mutasavvıflar iki çeşit olarak bulunmaktadır. Bunlardan birincisi peygamber efendimiz Aleyhisselamın göstermiş olduğu yoldan giderek kemale erişip insanları irşad amacıyla halk derecesine getirmiş irşad ehli olanlardır.

 

Diğeri ise yükseldikleri derecelerde kalıp insanların yetişmesi için vazifeli olmayanlardır. Bu kişilere evliya denmektedir. Tasavvuf öğütlerinin yolunda yürüyen iki kısım bulunmaktadır. Bunların ilki yaratıcıdan başka her şeyi unutarak sadece onu isteyen, ikincisi ise cennete isteyen taliblerdir.

 

Tasavvuf bilgilerinin hemen hepsi peygamber efendimiz aracılığıyla gelmektedir. Tasavvuf Ne Demek? İslam ahlakı ile dolmayı ve bu yolda ilerlemeyi gerektiren bilgileri öğretmiş olan bir ilimdir.

Tasavvuf hakkında soru ve görüşlerini yorumlardan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Erman

2021 yılında Tarih öğretmenliği bölümünden mezun oldum 1 sene boyunca bekleyip bölümümle alakalı iş bulamayınca bir şirkette işçi olarak işe başladım. tarih bilgilerimi paylaşmak istediğim için tarihibilgi.net sitesinde yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir