Kişiler Tarihi

Peygamber efendimizin ilk evliliği

Peygamber efendimizin ilk evliliği hakkında bilgiler

Peygamber Efendimizin İlk Evliliği

Peygamber efendimizin ilk evliliği Hz. Hatice iledir. Hz. Hatice, İslam tarihi için son derece kıymetlidir. Hz. Hatice, İslam’ı ilk kabul edenlerden olduğu için Müslümanlar için de ayrı bir yeri vardır. Peygamber efendimizin Hz. Hatice ile olan evliliğinde ise Peygamber efendimizin 25, Hz. Hatice’nin ise 40 yaşında olduğu bilinmektedir.

Hz. Muhammed, Hz. Hatice vefat edene dek başka bir kadın ile evlilik yapmamıştır. Yalnızca Hz. Hatice ile evli kalmıştır. Hz, Hatice ile Hz. Muhammed arasındaki bağ ise özeldir. Hz. Hatice, Müslümanlığı kabul ederken Hz. Muhammed’e olan güvenini ve sevgisini de göstermektedir. Hz. Hatice’nin Müslümanlığı kabul edip Hz. Muhammed’in yanında olması sayesinde de Müslümanlığın yayılma hızı artmıştır. Hz. Muhammed’e inanan ve eşinin yanında durarak Allah’a olan inancını kabul eden Hz, Hatice, Müslümanlığı öğretmek için çaba göstermekteydi.

Zamanında Arabistan’da kadınlara ikinci sınıf insan muamelesi yapılmaktaydı. Bu durumda ise Hz. Muhammed kadınları koruyabilmek için evlilikler yapmaktaydı. Bu sayede kadınları zararlı durumlardan ve insanlardan koruyabilmekteydi. Özellikle savaş dönemi kadınlar ve çocuklar için oldukça tehlikeli olduğu için Hz. Muhammed, kadınları koruyabilmek için evlilikler yapmaktaydı. İnsanlar, savaş dönemlerinde kendilerini ve sevdiklerini korurken ne yazık ki Arabistan’da savaşlar oldukça fazla olduğu için kendini savunamayan kadınlar da bulunuyordu. Bu durumların yaşanmasının bir nebze önüne geçebilmek için Hz. Muhammed, evlilik yapmıştır.

Peygamber efendimizin ilk evliliği hakkında yorumlarınızı bize yazmayı unutmayın.

 

Erman

2021 yılında Tarih öğretmenliği bölümünden mezun oldum 1 sene boyunca bekleyip bölümümle alakalı iş bulamayınca bir şirkette işçi olarak işe başladım. tarih bilgilerimi paylaşmak istediğim için tarihibilgi.net sitesinde yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir