Medeniyetler Tarihi

Osmanlı’da Vasallık

Osmanlı Devletinde Vasallık nedir ?

Osmanlı’da Vasallık

Osmanlı’da vasallık ‘haraçgüzar’ anlamında kullanılmaktadır. Vasallık, Osmanlı için, vergisini ödeyen devlet anlamına gelmektedir. Vasallık Osmanlı’da tam olarak hangi dönemde kesin olarak başlamıştır bilinmemektedir. Bunun ile birlikte olarak vasallık Osmanlı Devleti’nde fazla gündeme gelen bir konu olmamaktadır genellikle batı ülkelerinde vasallık daha fazla ön plandadır. Buna rağmen Osmanlı Devleti’nde de pek çok devlet vasallık yapmaktadır. Vergi ödeyerek Osmanlı’ya bağımlılığını sürdüren devlet sayısı da oldukça fazladır.

Özellikle Osmanlı Devletin’de Anadolu beyliklerinden pek çok vasal devlet bulunmaktaydı. Bağımlılığı hala Osmanlı Devleti’ne bağlı olan bu devletler, çeşitli vergiler ödeyerek kendi içinde bağımsızlığını korumaktaydılar. Bu durum feodal sistemi de hatırlatabilmektedir. Özerkliğini tamamen elde edemeyen devletlerin Osmanlı Devleti’ne vergi ödeyerek bağlı kalması, vasal olarak nitelendirilmektedir.

Vasal devletler ile Osmanlı Devleti her zaman iç içedir. Olası savaş durumlarında birbirine yardım etme vs. durumları da sıklık ile olmaktadır. Padişahın isteklerini genellikle vasal devletleri yerine getirmek zorundadırlar. Bu yüzden vasal devletler, Osmanlı Devleti’nin çatısının altında kurulan mini devletler olma konumundaydılar.

Herhangi bir savaş anında vasal devletler, Osmanlı Devleti’ne asker desteği vermekteydiler. Bunun ile beraber Osmanlı Devleti’ne vergi ödeyerek devletin daha güçlü bir ekonomiye sahip olmasında da etkili olmaktaydılar. Osmanlı Devleti’nde zamanla pek çok vasallık bulunmaktaydı. Askeri ve maddi olarak vasallığın olumlu etkileri Osmanlı Devleti’nde sıklık ile görülmekteydi.

Osmanlı’da Vasallık hakkında merak ettiklerinizi yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

 

Erman

2021 yılında Tarih öğretmenliği bölümünden mezun oldum 1 sene boyunca bekleyip bölümümle alakalı iş bulamayınca bir şirkette işçi olarak işe başladım. tarih bilgilerimi paylaşmak istediğim için tarihibilgi.net sitesinde yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir