Medeniyetler Tarihi

Orta Çağ

18. yüzyılda “orta çağ” kelimesi bir iltifat değildi.

Orta Çağ

18. yüzyılda “ortaçağ” kelimesi bir iltifat değildi; aşağılayıcıydı. Ancak bugün, o dönemi karanlık ve kasvetli bir boşluk dönemi olarak düşünme eğilimindeyiz. Onu tarihiyle (Güllerin Savaşları, Kara Ölüm, Haçlı Seferleri) modern temelleri için değil, hatırlıyoruz. Gerçek şu ki, Orta Çağ’ın sonlarında İngiltere’deki çoğu insan, kuzeydeki veya batıdaki komşularınınki kadar tuhaf ve bize yabancı hayatlar yaşadı. Günlerini, sıçanların yaşadığı kepenkli binalarda masalarda oturarak ya da keskin siyah tozla dolu kaba tütün borularından gözleri şişmiş nefesler alarak geçirdiler. Birçoğu gecelerini en soğuk ve en karanlık gecelerde dışarıda geçirdi. Ama bu şimdi eski tarih gibi görünüyor. Modern Avrupa, zenginlik ve teknolojinin madenlerden ziyade fabrikalardan aktığı, post-endüstriyel bir güç merkezi haline geldi. Sonuç olarak, bugün “ortaçağ” olarak adlandırdığımız şeylerin çoğu, 1066 ile 1415 arasındaki o dönemden biraz daha fazlasını ifade ediyor. Buna “ortaçağ” denmesinin nedeni tarihçilerin kronolojik sıraya bu kadar çok şey koyması; bugünün modern dünyasını geçmişin geçmişiyle karıştırmanızı istemiyorlar.

Savaş-ortaçağ: Orta Çağ’da Avrupa gücünün dayanak noktası

Ortaçağ Avrupa’sıyla ilişkilendirilen en ünlü olay Haçlı Seferleridir, ancak kıtanın tarihini şekillendiren başka birçok çatışma ve çatışma da vardı. Birinci Haçlı Seferi, 1095’te Kudüs’ün Müslüman güçlere düşmesine bir yanıt olarak başladı ve neredeyse felaketle sonuçlandı. Haçlılar büyük bir İslam ordusunun ortasına geldiler ve bir dizi kanlı çatışmadan sonra Müslüman güçler Haçlıların savunmasını kırarak Kudüs’ü ele geçirdi. Haçlılar daha sonra Konstantinopolis de dahil olmak üzere diğer Müslüman şehirleri yağmalamaya devam etseler de, ilk Haçlı Seferinin başarısızlığı dünya tarihinde bir dönüm noktası oldu. Yaklaşık bir yüzyıl süren “ortaçağ” veya “ortaçağ” döneminin başlangıcını işaret ediyordu.

Kara Ölüm

Avrupa’da ilk olarak 1340’larda ortaya çıkan Kara Ölüm’ün, genellikle küresel öneme sahip ilk pandemi olduğu ve tarihteki herhangi bir olaydan daha fazla insanı öldürdüğü düşünülüyor. Pandemi, Avrupa, Asya ve Orta Doğu dahil olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde aynı anda patlak veren hıyarcıklı vebanın hava yoluyla yayılmasından kaynaklandı. Salgın, 1347-48 “Asya Vebası”nın ortaya çıkmış olabileceği Orta Asya’da başlamış olabilir. Pandemi, dünya nüfusuna hızla yayıldı ve yaklaşık iki yıllık bir süre içinde tahmini 75-100 milyon insanı öldürdü. Pandemi aynı zamanda “Yaroslavevian” pandemisi veya daha gayri resmi olarak “Kara Ölüm” olarak da bilinir.

 

Kanun Hükmünde Kararname: Osmanlılar ve Ötesi

Bugün Türkiye, Kuzey Afrika ve Balkanlar’ın büyük bir kısmına hükmeden Osmanlı İmparatorluğu, orta çağın en önemli güçlerinden biriydi. 13. yüzyılın sonunda, imparatorluk yaklaşık 1.300 mil (2.200 km) uzunluğa ulaşmıştı. 1326’da bir Osmanlı devletinin ilk hükümdarı seçildi ve yüzyılın sonunda imparatorluk dünya yüzeyinin yarısından fazlasını kontrol etti. İmparatorluğun önemi, barutun benimsenmesi ve modern devlet kavramıyla bir dünya gücü haline gelen Osmanlı ordusunun yükselişiyle arttı. Padişahlar son derece yayılmacıydılar, Avrupa, Afrika ve Yakın Doğu’nun çoğunu fethedip yağmaladılar ve imparatorluklarını Orta Asya ve Güney Asya’ya kadar genişlettiler.

 

Hayatta kalmak için sürekli mücadele

Avrupa paramparçaydı ve Müslüman dünyasında yeni bir tür savaş ortaya çıkıyordu. Katolikler ve Protestanlar arasındaki eski Avrupa Din Savaşları, yerini Müslümanları karşı karşıya getiren yeni “İslam Savaşları”na bırakmıştı. Bir örnekte, Mısırlı bir general olan Nusayri, 1260’ta Suriye’yi işgal etti ve burada Antakya’yı ve diğer birkaç stratejik şehri fethetti. Ardından, kontrolü altındaki Suriye krallığını ilhak ettikten sonra Mezopotamya’ya yürüdü ve burada ülkenin birçok şehrini yağmaladı ve yaktı. Hayatta kalma mücadelesi ortaçağ Avrupa kurgusunun ana teması haline geldiğinden, birçok yazar kalemlerini sıradan insanların günlük hayatlarını kaydetmek için kullandı. Bu türe “kırsal gerçekçilik” adı verildi.

 

Orta Çağ Laneti

Kara Ölüm sonrası ekonomik toparlanma Kara Ölüm’ün ardından, Avrupa’daki birçok şehir yaklaşık %10’luk bir ekonomik iyileşme bildirdi. Bu, ithal lüks malların mevcudiyetinin, ticaretin büyümesinin ve hijyendeki iyileşmenin sonucuydu. Ancak, iyileşme kısa sürdü ve yaklaşık on yıl sürdü. Vebadan sonra, birçok Avrupalı ​​geçimlerini sağlamak için birden fazla işte çalışmaya devam etti ve Kara Ölüm’den önce mevcut olan lüks malları satın almak için gerekli paraya sahip değillerdi. Bu finansal istikrar eksikliği, artan huzursuzluk yarattı ve 1348’de bir grup İngiliz soylu, Kral’a karşı bir isyan başlattı ve onun yerine kendi kukla hükümdarlarını getirdi. Lüks ürünlere olan talep ve bunları satın almak için gereken para hızla arttı ve 1350’de İngiltere’de yirmi sigara paketinin fiyatı on yıl öncesine göre üç kat daha fazlaydı. Değişen kumlar: Ortadoğu’da Değişim “Ortaçağ” dönemi genellikle büyük bir karanlık dönemi olarak tasvir edilir, ancak durum gerçekten böyle değildir. Aslında, Orta Çağ, yıldızların ve Samanyolu’nun daha iyi görülmesine izin veren, nispeten ışık kirliliği ve nispeten parlak gökyüzü dönemiydi. Orta Doğu’da hüküm süren karanlık ve yağış eksikliği, gece gökyüzünün çok daha karanlık olduğu ve Samanyolu’nun bugün olduğundan çok daha az görünür olduğu anlamına geliyordu. Ek olarak, Orta Çağ bizim onları deneyimlediğimizden farklı mevsimlere sahipti. İlkbahar ve yazı, çiçeklerin, kuşların ve dansların zamanı olarak tanırız; sonbahar, yaprakların ve ağaçların renk değiştirme zamanıdır ve kış, kar tanelerinin düştüğü ve dünyanın sonunun geldiği mevsimdir. Orta Doğu’da pek çok kişinin deneyimlediği, meyve ve sebzelerle birlikte bu bahar ve yaz modeli. Ayrıca kışı “sert” ve “reçineli” olarak adlandırmalarının nedeni de budur. Çözüm 15. yüzyıl genellikle “ortaçağ” dönemi olarak görülüyor, ancak durum böyle değil. Aslında 15. yüzyıl dünya tarihinin en önemlilerinden biriydi, çünkü “ortaçağ” çağıydı. Avrupa tarihindeki bu dönem, ilk modern ulus-devletlerin, Kara Ölüm’ün yükselişine tanık oldu ve dünya çapında, en önemlisi Orta Doğu’da dramatik değişiklikler gördü. Bu dönem aynı zamanda barutun benimsenmesine ve modern devlet kavramına da sahne olmuştur.
Orta Çağ hakkında görüşlerinizi yorumlardan bizlere iletebilirsiniz.

Erman

2021 yılında Tarih öğretmenliği bölümünden mezun oldum 1 sene boyunca bekleyip bölümümle alakalı iş bulamayınca bir şirkette işçi olarak işe başladım. tarih bilgilerimi paylaşmak istediğim için tarihibilgi.net sitesinde yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir