Kişiler Tarihi

Kopernik Eserleri

Ünlü bilim insanı Kopernik’in eserlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kopernik Eserleri

Kopernik Güneş Merkezli Evren modelini 1508 ile 1514 yılları arasında geliştirmiştir. Düşüncelerin de yazmış olduğu Commentariolus isimli bir 6 sayfalık el yazmasında toplamıştır. Yayınlamış olduğu bu eser ilk zamanlar dini ve bilimsel çevrede bir sorun yaratmamıştır. Bu süreçten sonra Kopernik Eserleri De Revolutionibus Orbium Coelestium (Göksel Kürelerin Devinimleri Üzerine) çalışmalarına yönelik araştırmalar başlar.

 

Alacağı ağır eleştirileri bildiğinden ötürü kitabın basım tarihini 30 yıl gibi bir süre olarak erteler. Elbette ki eser yayınlandıktan sonra özellikle Martin Luther tarafından eleştirilere tutulur. Kopernik yayımlamış olduğu kitabında 2 temel hipotez bulundurmaktadır.

 

Bunlardan ilki gezegenleri taşıyan göksel kürelerin dünyanın değil güneşin çevresinde dönmüş olduğudur. Bir diğeri ise dünyanın merkezde sabit değil günlük olarak kendi ekseni etrafında dönerken güneşin çevresinde de yıllık dönüşler yaptığı yönündedir.

 

Kopernik Kimdir?

19 Şubat 1473 tarihinde Polonya torun bölgesinde Doğan Nicholas Kopernik 18 yaşında Krakow üniversitesinde matematik ve resim dallarında eğitim almıştır. 1496 yılına gelindiğinde Kopernik İtalya’ya taşınarak kilise hukuku okumaya başlamıştır. Fakat buraya taşınınca ilgisi tamamen astronomi alanına kaymıştır.

 

1503 yılında amcası ile yaşamak için Polonya’ya dönmüştür. Bu süre zarfında hem doktorluğunu hem de sekreterliğini yapmıştır. Amcasının vefatı üzerine 1512 yılında katedral rahibi unvanı ile çalışmak için Kuzey Polonya’daki Frombork’a taşınmıştır. Burada 1514 tarihinde Güneş Merkezlilik Teorilerini özetlemiş olduğu Commentariolus isimli bir kısa el yazması yayımlanmıştır.

 

1532 yılına geldiğinde Kopernik Eserleri De Revolutionibus Orbium Commentariolus olarak tamamlandı. Fakat dini alanda zarar görme korkusu ile yayımlamaktan son anda vazgeçmiştir. 1539 yılında Rheticus aracılığıyla  çalışmaları yayınlanmaya geçmiştir.

 

Kopernik’in Tarihsel Süreci

Kopernik’in yayınlamış olduğu ‘Göksel Kürelerin Devinimleri Üzerine’ adlı kitabı kimi araştırmacılara göre orta çağ biliminin sonu ve modern bilim başlangıcı olarak anılmaktadır. Kopernik Eserleri genel olarak papaya ithaf edilen bu kitap kolay bir anlaşılacak tarzda yazılmamıştır. Bunun nedeni herkesin okuyup da anlayabileceği bir şekilde yazılmamış olmasından kaynaklıdır.

 

Koperniğin asıl amacı ondan sonraki gökbilimcilerin kitabı okuyarak değerlendirmesine sunması olmuştur. Bu nedenle kitabın başlık sayfasının kenarında geometriden haberi olmayanlar girmesin özdeyişini eklemiştir.

Kopernik eserleri hakkında merak ettiklerinizi yorumlardan iletebilirsiniz.

Erman

2021 yılında Tarih öğretmenliği bölümünden mezun oldum 1 sene boyunca bekleyip bölümümle alakalı iş bulamayınca bir şirkette işçi olarak işe başladım. tarih bilgilerimi paylaşmak istediğim için tarihibilgi.net sitesinde yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir