Medeniyetler Tarihi

İmarethane Ne Demek Tarih

Osmanlı’nın en önemli yapılardan olan İmarethane ne demek bu yazımızda anlattık.

İmarethane Ne Demek Tarih

İmarethane ne demek tarih? İmarethaneleri günümüzdeki yardım kuruluşları olarak düşünmek mümkündür. Yoksul insanlar için yiyecek, içecek ve giyecek temin edilen hayır kurumlarıdır. Devlet bünyesinde bulunmaktadır. Sosyal yaşamın daha güçlü olabilmesi için de son derece önemlidir. Yoksul insanları topluma kazandırma ve onlara destek sağlayabilme amacı ile kurulmaktadırlar.

Topluma insan kazandırabilmek her dönem için kıymetlidir. İnsanlar, topluma geri kazanım sağlayabilmek için belirli çabalara girmekteydiler. Devlet, halkı için çeşitli hayır kurumları inşa etmekteydi. Bu sayede hayır kurumları işleyerek yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar için kullanışlı hale gelmekteydi. Yardıma ihtiyacı olan vatandaşların yardımına koşan hayır kurumları sayesinde bireyler, topluma kazandırılmaya başarılı bir biçimde başlanıyordu. İmarethaneler de bu hayır kurumlarından yalnızca biridir. Osmanlı Devleti’nde sıklık ile kullanılan ve hemen hemen her yerde bulunan imarethaneler sayesinde pek çok insan, topluma geri kazandırılmaktaydı.

Osmanlı Döneminde ise imarethaneler yalnızca yiyecek verilen yerlere dönmüştür. Yalnızca yiyecek hizmeti veriliyor olsa da yoksul bireyler için son derece kıymetli bir yer olan imarethaneler, kişiler tarafından da büyük bir ilgi ile kullanılmaktaydı. Osmanlı Dönemi’nde çeşitli alanlarda imarethaneler bulunmaktaydı. İnsanlar ve öğrenciler istedikleri taktirde imarethanelere gidip bu alanlarda yemek yiyebilmekteydiler. Yoksullar ve öğrenciler için son derece kıymetli olan bu yerler, sosyal yaşam için kıymetli alanlardı ve büyük bir özen ile çalışmalar sürdürülürdü.

İmarethane ne demek tarih hakkında merak ettiklerinizi yorumlardan yazabilirsiniz.

 

Erman

2021 yılında Tarih öğretmenliği bölümünden mezun oldum 1 sene boyunca bekleyip bölümümle alakalı iş bulamayınca bir şirkette işçi olarak işe başladım. tarih bilgilerimi paylaşmak istediğim için tarihibilgi.net sitesinde yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir