Kişiler Tarihi

Dilber Ay Kimdir

Yakın zamanda filmi de yapılan Dilber Ay kimdir ?

Dilber Ay Kimdir?

Dilber Ay Kimdir? Dilber Ay, 1 Ocak 1956’da Dünya’ya gelmiştir. Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde doğan Dilber Ay, Kureyşan aşiretine mensuptur. Asıl soyadı ise Bağbuş’tur. Dilber Ay’ın kökeni ise Yörük ve Kürt’tür. Eğitimine ise Kahramanmaraş’ta başladı ancak yalnızca üçüncü sınıfa kadar eğitim gördü. Ailesi sırasıyla Ankara, Bolu ve Düzce’ye göç etti. Düzce’de TRT Radyosu’nun 1969’da yaptığı çalışma esnasında söylediği türkü ile yeteneği ilgili kişiler tarafından keşfedildi. Ancak Dilber Ay’ın babası, yarışmaya katıldığını duyunca Dilber Ay’a ağır işkenceler çektirdi.

Dilber Ay henüz 13 yaşındayken 50 yaşında bir adam ile evlendirildi. Evlilikten iki kız çocuğu oldu. İkinci evliliğini ise 16 yaşında yaptı. Bu evliliğinde severek teyzesinin oğluna kaçtı. Evlilikten bir erkek çocuğu oldu. Üçüncü ve son evliliğini ise Almanya’da tanıştığı İbrahim Karakaş ile yaptı.

1974’te TRT Radyosu sınavına girdi. Söylediği türküler ile genç yaşta tanınma fırsatı yakaladı ve Ankara Konak Gazinosu’nda türkücülük yaptı. Almanya’da verdiği konser sırasında tacize uğradı ve taciz eden kişiyi yaralayınca Hollanda’ya kaçtı. Hollanda’da yakalanıp Almanya’ya gönderildi ve 8 ay 20 gün tutuklu kaldı ardından Türkiye’ye iade edildi. 2006 itibariyle filmlerde rol aldı. TV programlarında sunuculuk da yaptı. 63 yaşındayken geçirdiği kalp krizi sonucunda 29 Nisan 2019 yılında Ankara’da bir hastanede vefat etti. Cenazesi Düzce’ye getirildi ve şehir mezarlığında defin edildi.

Dilber Ay hakkında bildiklerinizi yorumlardan bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Miray

Tarih bölümü öğrencisi bir kadın olarak , tarihle ilgili araştırmalarımı tarihibilgi.net üzerinden paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir