Kişiler Tarihi

Andy Warhol

Andy Warhol kimdir ? Andy Warhol hakkında bilgiler.

Andy Warhol

Andy Warhol ressamdır. Aynı zamanda film yapımcılığı ve yayıncılık da yapmıştır. Genel olarak pop art türünde yaptığı eserler ile tanınmaktadır ve pop art türünün öncülerindendir. Pop art, sanatın oldukça ilgi çekici yanını ortaya çıkaran bir türdür. Pop art bir soyut dışavurumculuk olarak tanımlanmaktadır. Pop art türündeki eserler oldukça özgün ve her daim sanatçıdan büyük parçalar taşıyan eserlerdir.

Andy Warhol ressamlığın yanı sıra film yapımcılığı da yapmıştır. Pek çok büyük işte adını görmek mümkündür. Salvador Dali (1966), Chelsea Kızları (1966), Blood for Dracula (1975) ve Poor Little Rich Girl (1965) gibi filmlerde yer almaktadır. Döneminde oldukça popüler olan bu filmlerin içerisinde bulunan Warhol, dönemin popüler isimlerinden biridir. Hala günümüzde de adını duyurmayı başaran bir sanatçıdır. Çeşitli sanat dalları ile uğraşarak ve bu alanlarda başarılarını insanlara göstererek toplumda yer edinmeyi başaran bir sanatçıdır.

Warhol, hayata 6 Ağustos 1928’de gözlerini açmıştır. Pensilvanya doğumlu Warhol, aslen Çekoslovak göçmenidir. Sanat tarihi bölümünü başarı ile bitiren Warhol, çalışmak için New York’a gitmiştir. New York’ta ise döneme damga vuran Vogue ve Harper’s Bazaar dergilerinde illüstratör olarak çalışmıştır. İllüstratör olarak işe başlamasının etkisi pop art sanat akımında da kendisini başarıyla göstermesinin temelini oluşturmaktadır. Başarılı bir kariyer hayatı olan Warhol, sanat eserleri için her zaman titiz davranan bir sanatçı olmuştur.

Andy Warhol hakkında bilgilerinizi yorumlardan bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Erman

2021 yılında Tarih öğretmenliği bölümünden mezun oldum 1 sene boyunca bekleyip bölümümle alakalı iş bulamayınca bir şirkette işçi olarak işe başladım. tarih bilgilerimi paylaşmak istediğim için tarihibilgi.net sitesinde yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir